събота, 10 декември 2011 г.

Тайните на българските манастири

Тайните на българските манастири - 8
автор: galina

Манастирът – крепост

Така някои наричат Гложенския манастир „Св.Георги Победоносец”, издигнат в Тетевенския Балкан върху недостъпни скали, подобно на средновековна крепост.

Според преданията, първоначално обителта е била основана в близост до с. Гложене от украинския княз Георги Глож, който преследван от татарите, се установява на това място със съгласието на цар Иван Асен II. Когато завършили манастира, стените на сградата започнали да се рушат, а чудотворната икона на св. Георги, която украинският княз донесъл със себе си, изчезнала. По-късно била намерена на скалата в подножието на връх Камен Лисец. Това се изтълкувало като знамение, че точно там трябва да бъде издигнат манастир. Така била построена новата сграда.
За кратко време двата манастира съществували паралелно, свързани от тунел помежду си. Този проход е използван многократно от Васил Левски, за да избегне преследване от турците. И до днес в местността Градище има останки от първоначалния градеж.
ГЛОЖЕНСКИЯТ МАНАСТИР Е ЕДИНСТВЕНИЯ БЪЛГАРСКИ МАНАСТИР, КОЙТО НЕ Е БИЛ ПРЕВЗЕМАН И ОГРАБВАН, поради своето разположение.
Дяконът Левски често посещавал непрестъпната обител и своя съратник игумена Хаджи Евтимий, който бил член на тайния революционен комитет, основан от Апостола. Скривалището на Левски е запазено и до днес.
Към двата метоха на манастира, създадени в с.Малък извор и в гр.Ловеч, били открити килийни училища, в които са ангажирани най-добрите учители в цялата област.
Историята на Гложенския манастир е свързана и с името на видния български книжовник Васил Друмев /митрополит Климент/, който бил заточен в него от княз Фердинанд и Стамболов, поради това, че произнесъл прочувствена реч в защита на православието, в деня на сгодяване на княза католик. Стамболов обявил речта за провокация и използвал възможността да се справи с водача на русофилите.
Петнадесет месеца, девет от които в Гложенския манастир, митрополит Климент е на солена риба и вода. Но някои от монасите скришом му подавали провизии през незабележим отвор на тавана на килията в която пребивавал.След падане на правителството на Стамболов, заточеникът е освободен. Килията му днес е превърната в музей.
През годините на своето съществуване, Гложенският манастир винаги е бил тясно свързан с важните събития от историята на България и е истинска крепост на българския дух.
http://hulite.net/modules.php?name=News&file=article&sid=136386

Няма коментари:

Публикуване на коментар